Digits, Grade 8, Volume 1, Homework Helper

6-1: TEKS Practice

  • 1. cap solve , , y over 6 , plus 6 equals negative 8 .

  • 2. cap solve , , x over 8 , minus 4 equals , 15 over 16 .

  • 3. A rental company rents a luxury car at a daily rate of $38.34 plus $.50 per mile. Paul is allotted $100 for car rental each day.

    • a. Which equation represents the cost, C, of renting a car and driving x miles?

      • A. C = 38.34x + 0.50

      • B. 38.34 = C + 0.50x

      • C. 38.34 = Cx + 0.50

      • D. C = 38.34 + 0.50x

    • b. How many miles can Paul travel on the $100?

  • 4. The same number of guests are seated at each of 11 large tables. There are 2 guests seated at one small table.

    • a. Which equation represents the total number of guests, T, and the number of people, x, at each large table?

      • A. 11 = Tx + 2

      • B. T = 11x + 2

      • C. T = 11 + 2x

      • D. 11 = T + 2x

    • b. If there are 90 guests, how many are seated at each large table?

  • 5. Jacek went to a sporting event with some friends. They bought 2 snacks of equal price and a drink that cost $4.09.

    • a. Which equation represents the total cost T and the cost s of each snack bought?

      • A. T = 2 + 4.09s

      • B. 2 = Ts + 4.09

      • C. 2 = T + 4.09s

      • D. T = 2s + 4.09

    • b. How much did each snack cost if they spent $14.85 total?

  • 6. Solve 7x + 11x = 144. Simplify your answer.

  • 7. cap solve , , z over 5 , minus 4 equals 2 , and 1 fourth . Simplify your answer.

  • 8. A contractor bought 8.2 ft2 of sheet metal. She used 2.1 ft2 so far and has $183 worth of sheet metal remaining. The equation 8.2x − 2.1x = 183 represents how much sheet metal is remaining and the cost of the remaining amount. How much does sheet metal cost per square foot?

  • 9.

    • a. Writing cap solve , , y over 5 , minus 2 equals 1 .

    • b. Think of a situation in your own life that could be represented by a two-step equation. Write and solve the two-step equation.

  • 10. Reasoning A worker on the production line is paid a base salary of $220.00 per week plus $0.92 for each unit produced.

    • a. Which equation represents the weekly salary of $428.84 when she produces x units?

      • A. 428.84 = 220x + 0.92

      • B. 220 = 428.84x + 0.92

      • C. 220 = 428.84 + 0.92x

      • D. 428.84 = 220 + 0.92x

    • b. How many units did she produce?

  • 11. Running An athlete runs an equal distance 4 days a week. The other 3 days of the week, she runs a total of 11 miles.

    • a. Which equation represents the total number of miles run in a week, R, and the number of miles, x, run each of the 4 days?

      • A. 4 = R + 11x

      • B. R = 4 + 11x

      • C. 4 = Rx + 11

      • D. R = 4x + 11

    • b. If the athlete ran 43 miles last week, how far did she run each of the first 4 days?


End ofPage 203

Table of Contents

Digits, Grade 8, Volume 1, Homework Helper Unit A: Number and Operations Unit B: Proportionality Unit C: Expressions, Equations, and Relationships English/Spanish Glossary Formulas Math Symbols Formulas Measures Properties