8-3: TEKS Practice

  • 1.

    • a. Graph each equation.

      x + 4y = 8

      3x + 4y = 0

    • b. Determine the solution of the system of equations.

  • 2.

    • a. Graph each equation.

      y = 3x − 4

      y = −3x + 5

    • b. Estimate the solution of the system of equations.

      • A. (1.5, 0.5)

      • B. (−1.5, −0.5)

      • C. (0.5, 1.5)

      • D. (−1.5, 0.5)

  • 3. Renting a canoe to use on River Y costs $33. Renting a canoe to use on River Z costs $5 per hour plus a $13 deposit. The total cost, c, of renting a canoe, for n hours can be represented by a system of equations.

    • a. Which system of equations could be used to find out how many hours the canoe can be rented?

      • A. River Y c = 33

        River Z c = 5n + 13

      • B. River Y c = 5n − 33

        River Z c = 13

      • C. River Y c = 33

        River Z c = 5n − 13

      • D. River Y c = 5n + 13

        River Z c = 13

    • b. Graph the system of equations.

    • c. For how many hours could you rent the canoe at the same cost on both rivers?

  • 4. The cost of endless chicken wings at Restaurant X is $10. The cost of chicken wings at Restaurant Z is 60¢ per wing plus a $1 charge for sauce. The total cost, c, of n chicken wings can be represented by a system of equations.

    • a. Write the system of equations.

    • b. Graph the system of equations.

    • c. How many chicken wings do you have to order for the cost to be the same at both restaurants?

  • 5.

    • a. Writing Graph each equation.

      x = y

      2x = y − 3

    • b. Determine the solution of the system of equations.

    • c. Explain how to find the equation of a line that intersects the system of equations at the same point.

  • 6. Reasoning The cost of making copies at Store W is $5 regardless of the number of copies. The cost of making copies at Store Z is 20¢ per copy plus a $2 charge for the use of the machine. The total cost, c, of making n copies can be represented by a system of equations.

    • a. Write a system of equations that could be used to find out the cost of making copies.

    • b. Draw a graph that shows the system of equations.

    • c. How many copies do you have to make for the cost to be the same at both stores?

    • d. If you have to make a smaller number of copies which store should you go to? If you have to make a large number of copies which store should you go to? Explain.


End ofPage 277

Table of Contents

Digits, Grade 8, Volume 1, Homework Helper Unit A: Number and Operations Unit B: Proportionality Unit C: Expressions, Equations, and Relationships English/Spanish Glossary Formulas Math Symbols Formulas Measures Properties